KOKORY oficiální stránky obce

DIVADLO V KOKORÁCH
DIVADLO V KOKORÁCH


PO ROCE 1945


Prvním poválečným představením byla v prosinci 1945 veselohra "Na manželské frontě klid" v režiji Františka Matušky. V dalších letech se divadelní činnost prohlubovala. K režiséru Aloisu Válkovi se přidávají sestry Marie Habáňová a Blažena Bubeníková. Divadelní hry "Rukopis času" a "Červený mlýn" jsou doplněny pohádkou "Kouzelné kvítí." V březnu 1948 sehrávají členové sokola spolu se Sborem dobrovolných hasičů operetu "Milion sem, milion tam" a žáci pak pohádku "Sirotek v Radhošti".

Přes politické problémy pokračuje činnost Sokola Kokory i v padesátých letech. Zachovány byly sokolské plesy, karnevaly a čaje a divadelní činnost pro dospělé i děti. Známé jsou z té doby zejména inscenace "Lucerny", "Vojnarky", "Kolébky" a pohádky "Popelka" s režijním rukopisem Blaženy Bubeníkové.

I v létech určitého útlumu pokračuje přístavba nového, stálého jeviště. V období dokončování této stavby se vrací do obce oblíbený sportovec a divadelník František Veselský. Soustřeďuje kolem sebe ochotníky a nacvičuje, režiruje všestraně zabezpečuje nová představení např. "Paličovu dceru" a "Hrátky s čertem", se kterými se mladý divadelní soubor zúčastňuje tehdy organizované soutěže, takže musí hrát i před porotou. Velký úspěch sklidila i další představení, stále živá "Lucerna" a "Hadrián z Římsů". Omlazený ochotnický soubor pak dává v režii F. Veselského novější kusy např. "Oženit se je vždycky riziko".

Na počátku 70.let však došlo ke kokorské divadelní katastrofě. Po předchozím úmrtí herečky a režisérky Blaženy Bubeníkové zemřel ve věku 48 let i všestraný a obětavý předseda TJ Sokol Kokory - herec, režisér a organizátor František Veselský a ochotnické divadlo v Kokorách umlklo.