KOKORY oficiální stránky obce

KOKORY-100 SOKOLA
80 LET NÁRODNÍ HÁZENÉ


V roce 1923 byl založen klub házené Haná Kokory, který se po krátké době začleňuje do Sokola a tvoří dnes jako oddíl národní házené jeho neopomenutelnou aktivní a úspěšnou součást.

Z hostorického pohledu patří mezi velmi zajímavá házenkářská období čas z nejtěžších, období II.světové války a první léta poválečná. V archivu zůstala z té doby velmi pěkně vedená kniha zápasů, která bez velkých slov ukazuje na činnost Odboru házené SDH Kokory v roce 1943 a SK Kokory v roce 1944 a 1945. V záznamech jsou uvedeny přesné sestavy mužů, dorostenců i žáků, střelci branek i rozhodčí. V roce 1944 má na základě nových nařízení čerstvě ustanovený SK Kokory ještě další soupeře.
Rok 1945 má sportovní sezónu rozdělenou na dvě části. První se ještě hraje za okupace, druhá, letní a podzimní, již v ozvobozené republice. Poslední válečné zápasy na domácí půdě sehrávají Kokorští na turnaji 15.4.1945. Úplně posledním zápasem této těžké doby však sehrávají pouhé dva dny před "Přerovským povstáním" na hřišti v Žeravicích, kde vyhrávají 13:10.

Záznamy z roku 1946 jsou již označeny Házená Sokola Kokory a na konci roku 1947 i 1948 jsou podepsány Františkem Veselským. Mistrovské zápasy 1. třídy Hanácké župy házené jsou zahájeny utkáním s Letnou Zlín. V dresu Přerovska nastoupili kokorští hráči proti Sokolu Uničov a proti Šumpersku. K dalším divisním zápasům přibyl i boj o mistra sokolské župy a později i o sokolského mistra východní Moravy.