KOKORY oficiální stránky obce

KOKORY-100 SOKOLA
100 LET SOKOLA KOKORY


Právě před sto lety 14.prosince 1903 byla v Kokorách založena Tělocvičná jednota Sokol pro Kokory a okolí, která sdružovala sportovní nadšence a vlastence také z Nelešovic, Lukové, Čelechovic a Žeravic.

Bohatou tělovýchovnou, sportovní a také společenskou a kulturní činnost rozvinula již před první světovou válkou a po ní ji ještě více obohatila. Díky nadšení a obětavosti členů otevřela jednota v roce 1919 sokolovnu, rekostruovanou z dosavadní rolnické mlékárny.

Členové Sokola Kokory cvičili již na Všesokolském sletu v Praze v roce 1912 a samozřejmě i na sletech následujících. Od roku 1912 pracuje v Sokole Kokory i tzv. ženský odbor.

V roce 1923 vyl založen klub házené Haná Kokory, který se po krátké době začleňuje do Sokola a tvoří dnes jako oddíl národní házené jeho neopominutelnou aktivní a úspěšnou součást.

Luková a Nelešovice vytovřily ve davacátých letech samostatné odbočky a v průběhu času i samostatné sokolské jednoty. Ve správě TJ bylo od 30.let až do let padesátých i sokolské kino. Oddíl házené byl ve třicátých letech čtyřikrát mistrem hanácké župy a probojoval se i do první ligy. Ligové působení kokorských házenkářů však znemožnil na samém začátku protektorální zákaz Sokola a roce 1941. Házenkáři se tak uchýlili pod křídla Sboru dobrovolných hasičů a před koncem války založili samostatný SK Kokory. Na kokorském hřišti hráli českou házenou i tak slavní sportovci jako legendární hokejový brankář Bóža Modrý.